Мета, завдання, зміст і методи виховної роботи в школі

В Україні, як і в інших країнах світу, склалася система виховання, у якій втілилася самобутність народу. Нині під впливом глибинних національно-виховних традицій останнього поступово відроджується національна система виховання, функціонування якої разом з тим відповідає таким реаліям сьогодення, як перехід України до ринкових відносин, відродження в усіх сферах життя українського суспільства і процес розбудови незалежної держави. В її основі - український ідеал.

«Національне і громадянське виховання є одним із головних пріоритетів і органічним компонентом розвитку освіти. Воно має бути спрямоване на формування в дітей та молоді сучасного світогляду, ідей, поглядів, переконань, заснованих на найцінніших надбаннях вітчизняної і світової культури. В основу національного і громадянського виховання мають бути покладені принципи гуманізму, демократизму, єдності сім'ї і школи, наступності та спадкоємності поколінь.

Головна мета національного і громадянського виховання - набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування в молоді особистісних рис громадян української держави, розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, трудової, екологічної культури.

Національне і громадянське виховання має здійснюватися впродовж усього процесу навчання дітей та молоді. Воно має забезпечити всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, її здібностей та обдарувань, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності й культури, формування громадянина України, здатного до само­стійного мислення, суспільного вибору і діяльності» (Національна доктрина розвитку освіти України у XXI столітті).

Процес державотворення в Україні, загальна демократизація і гуманізація суспільства потребують змін у вихованні підростаючого покоління.

- Стратегічною метою виховання особистості є її підготовка до виконання комплексу соціальних ролей, необхідних для суспільного життя: громадянина, трудівника, громадського діяча, сім'янина, товариша.

Національна доктрина розвитку освіт України у XXI столітті та Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти визначили пріоритетні завдання виховання й основні напрями їх виконання на сучасному етапі.

ПАМЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

Якщо дитину постійно критикувати – вона навчиться ненавидіти.

Якщо дитина живе у ворожнечі – вона навчиться агресивності.

Якщо дитину висміюють – вона стає замкнутою.

Якщо дитина зростає у докорах – вона починає жити у почуттях провини.

Якщо дитина зростає у терпимості – вона вчиться сприймати інших.

Якщо дитину підбадьорюють – вона починає вірити у себе.

Якщо дитину хвалять – вона вчиться бути вдячною.

Якщо дитина зростає в чесності – вона вчиться бути справедливою.

Якщо дитина живе у безпеці – вона вчиться вірити людям.

Якщо дитину підтримують – вона вчиться цінувати себе.

Якщо дитина живе в розумінні і доброзичливості – вона вчиться знаходити любов у цьому світі.